You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Увага! Центр працює з 9.00 до 16.00, в зв'язку з комендантською годиною.

Новини

КНП "ЦПМСД №1" КМР
Розсіяний склероз – хвороба молодого віку
2021-05-27

Щорічно у світі за ініціативи Міжнародної федерації товариств розсіяного склерозу у травні відзначається  Міжнародний день розсіяного склерозу.

Мета –  інформування щодо проблем з цього важкого захворювання.

Розсіяний склероз – це хронічне прогресуюче захворювання центральної нервової системи. Належить до групи автоімунних захворювань, коли імунна система людини руйнує захисну оболонку – мієлін, що покриває нерви. Вражаються зоровий нерв, головний та спинний мозок. 

Вперше захворювання описав у 1835 році французький лікар Жан Крювельє, а у 1868 році французький невролог Жан-Мартен Шарко підсумував ознаки розсіяного склерозу та розробив його діагностичні критерії.

 

 Із-за пошкодження мієліну  порушується взаємозв’язок між мозком та іншими частинами тіла. 

Зрештою пошкоджуються і самі нерви,  що призводить до порушення основних функцій людини – пересування, координації, чутливості, зору.

Найчастіше хвороба вражає жінок та молодих людей (20-40 років). Найвища захворюваність – серед представників європеоїдної раси, що живуть в помірному кліматі. 

В усьому світі налічується близько 3 млн хворих на розсіяний склероз. За даними МОЗ, в Україні на розсіяний склероз хворіють понад 18 тисяч осіб. 

Понад 60% пацієнтів з цією хворобою протягом 20 років стають недієздатними.

 

Симптоми розсіяного склерозу різняться в залежності від ступеня і місця пошкодження нервової системи. Серед них:

- оніміння або слабкість однієї або кількох кінцівок

- часткова або повна втрата зору, двоїння в очах

- поколювання або біль у різних частинах тіла

- проблеми з координацією рухів або невпевнена хода

- підвищена втомлюваність, запаморочення. 

У декого розсіяний склероз прогресує дуже повільно, а в деяких випадках людина за короткий час втрачає здатність рухатися, говорити, взаємодіяти з оточуючим світом.

Діагностика розсіяного склерозу на ранніх стадіях є складною, оскільки симптоми захворювання можуть з’являтися і зникати, іноді навіть на місяці. 

Для встановлення диференціального діагнозу хворому необхідно зробити магнітно-резонансну томографію, пройти дослідження, проконсультуватись у вузьких спеціалістів.

 Сучасні препарати дозволяють запобігти загостренню захворювання, змінити перебіг хвороби та полегшити її симптоми. 

Одночасно з лікуванням таким хворим необхідно:

- вести здоровий спосіб життя, уникати стресів, переохолоджень

- не перегріватись (протипоказане довготривале перебування на сонці, прийом гарячих ванн, споживання гарячого чаю, засмага, відвідування солярію чи теплих країн).

Нагадуємо: якщо ви помітили симптоми захворювання  –  зверніться до сімейного лікаря. При своєчасній діагностиці та лікуванні з хворобою можна успішно боротися.