You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Увага! Центр працює з 9.00 до 16.00, в зв'язку з комендантською годиною.

Новини

КНП "ЦПМСД №1" КМР
Цікаві факти про вишиванку: чому український національний одяг полюбився цілому світу
2021-05-20

Щороку в Україні у третій четвер травня відзначають День вишиванки. Цей день має надзвичайно глибокий контекст. 

Красива вишита українська сорочка з льону з давніх-давен вважається символом здоров'я та краси, щасливої долі й родової пам'яті, любові та святковості; оберіг і захист від злого ока і слова. 

Нині вишиванка переживає піднесення і відродження, адже українці згуртувалися так, як ніколи, з любов'ю підтримуючи власні традиції. 

Чим же насамперед є вишиванка для українця – оберегом, святинею, місточком між поколіннями чи красивим елементом одягу? 

Звернемося до історії вишиванки – основних її етапів, які, можливо, відомі не всім.

1. Скіфи – прародителі вишивки

Вишивкою, за свідченням Геродота, свій одяг оздоблювали ще скіфи. Знайдені на Черкащині срібні бляшки з фігурками чоловіків, датовані VІ ст., при дослідженні показали ідентичність з вишивкою українського народного костюма XVІІІ-XІX ст.

2. Найсильніший оберіг

Перші вишиванки відігравали не стільки функцію одягу, як, за повір'ями, оберігали їх власників від зла. Саме тому сорочки оздоблювали візерунками на рукавах, комірах, подолі так, щоб малюнок торкався тіла. Для кожного ритуалу була особлива вишиванка. Дітям при народженні дарували вишиту сорочу, аби та оберігала їх від злих духів.

3. Символ кохання

Сорочка (особливо чоловіча) вважалась символом кохання й вірності. Кожна дівчина повинна була вишити сорочку своєму майбутньому чоловікові, нашіптуючи старовинне заклинання. Якщо сорочка втрачала свою білизну після чергового прання, в народі казали: "скочив чоловік у гречку". А ще чумаки довіряли прання своєї сорочки тільки одній дівчині. Інші жінки до такого сакрального ритуалу не допускалися. Так чумак підтверджував вірність своїй коханій.

null

4. Перший модник у вишиванці

Ним був Іван Франко, який поєднав вишиванку з буденним одягом, а саме з піджаком. У такому вигляді письменник зображений на 20-гривневій купюрі. 

5. Безмежний простір для творчості

В Україні є близько сотні "вишивальних технік"! Серед найвідоміших технічних прийомів вишивання - гладь, хрестик, низь, мереження, бігунець, плетіння.

6. Вишиванка кожного регіону - унікальна

Кожен регіон України має свої особливості вишиванок. Про їх розмаїття може свідчити лише перелік типових узорів волинського краю: квіти, хміль, лапатий хміль, хмелик, лапатий хмелик, виноград, ягідний хміль, хрести гречкою, хрести, безконечник, хрести повії, огірочки на дві половинки, зірки, кошички, сокирки, розбиті хрести, дубове листя, полоничник на дві половинки тощо! І так – у кожній області.

null

7. Орнаменти  "списані" з природи

Орнамент вишивок ділиться на три основні групи: абстрактний, рослинний і тваринний. Цікаво, що рослинний орнамент тепер можна зустріти не тільки в вишиванках, а і в колекціях іменитих дизайнерів, натхнених культурою і традиційним костюмом українського народу. 

8. Найоригінальніша вишиванка

Одна з найоригінальніших вишиванок – борщівська. Така сорочка розшита чорними нитками. Є легенда, що коли турки і татари знищили практично всіх чоловіків у Борщеві, жінки цього і сусідських поселень протягом декількох поколінь одягали саме такі чорно-білі сорочки в знак скорботи та печалі.

https://static.espreso.tv/uploads/article/2427525/images/im-3767d232d8395010c57a41607a81ffa8.jpg

 

9. Що пропонують українські дизайнери

На українських модних подіумах тема вишивки подається в найрізноманітніших варіантах. Багато відомих українських дизайнерів дуже вдало обіграють наш традиційний одяг, презентуючи і на батьківщині, і всьому світові чудові зразки своєї творчості.

10. Українська вишиванка - модна в усьому світі

Наш національний етноколорит продовжує надихати і закордонних дизайнерів.

Приміром, у круїзній колекції «Resort 2017» від модного дому «Valentino» чітко прослідковуються українські мотиви –вишивка, мережки і стильні етно-аксесуари виглядали на подіумі дуже оригінально!

Американський модний журнал про моду Vogue назвав українську вишиванку модною. Її успіх видання пояснює появою модельєра Віти Кін, яка почала активно використовувати традиційні українські візерунки в оформленні своїх уборів.

https://static.espreso.tv/uploads/article/2427525/images/im-8906e2fa2fbbff2d2a88429900c4c3f8.jpg
null

 

Як бачимо, вишиванка підкорює світ. Будьмо в тренді!

 

Центр сімейної медицини № 1 м.Краматорська