You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Увага! Центр працює з 9.00 до 16.00, в зв'язку з комендантською годиною.

Новини

КНП "ЦПМСД №1" КМР
28 ЛИПНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ГЕПАТИТОМ
2020-07-28

28 липня відзначається Всесвітній день боротьби з гепатитом. 

Гепатит — це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження.

За даними МОЗ України, майже 1,3 млн осіб в Україні інфіковані гепатитом С, при цьому під медичним наглядом перебувають лише 6,5% з цих осіб (87269 осіб). 

За даними ВООЗ, лише 9% осіб з хронічним вірусним гепатитом В знають про свій діагноз і 20% - що вони хворі на гепатит С.

Існує п'ять основних вірусів гепатиту — типи A, B, C, D і E. Кожен із цих типів може мати серйозні наслідки для здоров'я. Зокрема, гепатити В і С призводять до розвитку хронічного захворювання у сотень мільйонів людей і, в цілому, є найпоширенішою причиною цирозу і раку печінки.

Причиною гепатиту А і Е, зазвичай, є вживання в їжу заражених харчових продуктів або води.

Гепатити В, С і D, як правило, передаються через контакт із інфікованими рідинами організму. Найчастіше передача цих вірусів відбувається при переливанні зараженої крові або її компонентів, при виконанні медичних маніпуляцій із використанням зараженого обладнання/інструментарію, споживанні наркотиків ін'єкційним шляхом та при незахищених статевих контактах.

Гепатит В — це хвороба печінки, яку викликає вірус гепатиту В (ВГВ). Цей вірус порушує роботу печінки, проте частина людей після інфікування одужує самостійно та позбувається вірусу.

Прихований (інкубаційний) період для гепатиту В становить від 2 до 6 місяців. Перші ознаки гепатиту В з'являються, в середньому, на 12 тижні після зараження. Симптоми з'являються у 70% хворих, їх виявляють частіше у дорослих, ніж у дітей.

Симптоми гепатиту В: втома, стомлюваність, втрата апетиту, жовтяниця, нудота, відчуття дискомфорту в правому підребер'ї, зміна кольору сечі (темніє) і калу (світлішає), болі в суглобах.

Шляхи передавання:

    - під час народження від матері до дитини;

    - незахищені статеві контакти;

    - небезпечні медичні та інші маніпуляції, пов'язані з контактом з кров'ю (татуювання, пірсинг тощо);

    - використання нестерильного ін'єкційного інструментарію при вживанні наркотиків.

Гепатит В є небезпечним і для працівників охорони здоров'я, які можуть мати травми від уколів голками при догляді за пацієнтами, інфікованими ВГВ.

Найкращий та найбільш ефективний спосіб попередження інфікування ВГВ — це вакцинація.

Згідно з національним Календарем щеплень, першу дозу вакцини проти гепатиту В дитина має отримати упродовж першої доби життя, другу — у 2 місяці, третю — у 6 місяців.

Вакцинувати дітей треба, щоб захистити їх у майбутньому і знизити сумну статистику по гепатиту в Україні.

Яким чином гепатит В НЕ передається?

Вірус гепатиту В НЕ передається через столові прибори, через обійми, поцілунки, рукостискання, кашель, чхання, використання громадських басейнів або аналогічних об'єктів.

Гепатит C — це хвороба печінки, що викликається вірусом гепатиту C (ВГС): цей вірус може викликати як гостру, так і хронічну інфекцію.

Інкубаційний період гепатиту С становить від 2 тижнів до 6 місяців. Після початкового інфікування приблизно 80% людей не мають ніяких симптомів.

У осіб з гострими симптомами може спостерігатися висока температура, втома, зниження апетиту, нудота, блювота, болі в області живота, потемніння сечі, кал сірого кольору, болі в суглобах і жовтяниця (пожовтіння шкіри і білків очей).

Близько 25% осіб, інфікованих ВГС самостійно позбавляються вірусу без лікування.

Вірус гепатиту С, в основному, передається під час контакту з інфікованою кров'ю.

Найпоширеніші шляхи передавання:

    - небезпечні медичні та інші маніпуляції, пов'язані з контактом з кров'ю (татуювання, пірсинг тощо);

    - використання нестерилізованих побутових та професійних приладів після інфікованої людини (зубні щітки, манікюрні ножиці, бритви тощо, що містять сліди крові);

    - використання нестерильного ін'єкційного інструментарію для вживання наркотиків;

    - переливання крові та її компонентів.

Можливе також передавання інфекції під час незахищеного статевого контакту, але це відбувається рідко. Крім того, ВГС може передаватися від матері до дитини.

Вакцини проти гепатиту С не існує.

Яким чином гепатит С НЕ передається?

ВГС НЕ передається через грудне молоко, харчові продукти або воду, при побутових контактах, наприклад обіймах, поцілунках і споживанні продуктів і напоїв спільно з інфікованою особою.

За даними ВООЗ, за допомогою сучасних противірусних препаратів прямої дії можливо вилікувати понад 95% людей з вірусом гепатиту С.

Для прискорення подолання вірусних гепатитів, ВООЗ розробила Глобальну Стратегію сектору охорони здоров'я по вірусному гепатиту на 2016–2021 роки — «На шляху до ліквідації вірусних гепатитів».

Ключові цілі Стратегії до 2020 та 2030 років:

    - Скорочення нових випадків хронічного гепатиту В та С на 30% до 2020 р. та на 90% до 2030 р.

    - Скорочення кількості смертей на 10% та 65% у 2020 та у 2030 р. відповідно.

Досягнути зазначених цілей передбачено шляхом:

   - підвищення рівня охоплення дітей послугами імунопрофілактики ВГВ (три дози вакцини);

    - попередження передачі гепатиту В від матері до дитини, що включає охоплення вакцинацією, дородове тестування та використання противірусних препаратів у вагітних жінок з ВГВ;

    - забезпечення безпеки донорської крові та її компонентів, ін'єкцій та хірургічних втручань;

    - впровадження програм зменшення шкоди для осіб, які вживають психоактивні речовини ін'єкційно (забезпечення доступу до стерильного ін'єкційного інструментарію та ефективних методів лікування залежності від психоактивних речовин);

    - розширення доступу до діагностики та лікування вірусних гепатитів В та С із використанням сучасних та найбільш ефективних методів діагностики та лікарських засобів.

 

Центр сімейної медицини № 1 м. Краматорська

 

За матеріалами ЦЕНТРА ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ’Я МОЗ УКРАЇНИ 

https://phc.org.ua/